Föreläsning: Africa Coll.

Måndagen den 25 januari fick vi besök av Africa Coll. Hon är yrkesverksam konstnär och arbetar främst i akryl, men ibland även olja.
Africa har studerat vid Arts & Craft School La Llotja, Barcelona. Faculty of Fine Arts. University of Barcelona. Studier i papperstillverkning och etsning i Jerusalem, Israel. Hon illustrerar och skriver också barnböcker som publiceras i Spanien.

Africa Coll har haft utställningar internationellt, bl a i Spanien, Frankrike, Kuba, Norge, USA, Tyskland m.m.

För Africa Coll är konsten en livsstil.
– Den kommer in i alla livets skeden. Det jag upplever kommer alltid tillbaka i konsten på ett eller annat sätt. Hennes inspiratörer är bland annat Fra Angelico, Monet och Yves Klein. Men mest influens har jag från Mark Rothko, säger hon i en intervju för svenskakonstnarer.se

Såhär trevligt och välbesökt blev det när Africa Coll tog över scenen i Stora Salen. Alla bilder är klickbara för större version.

 

Träffar: 8